Co je našim posláním?
Posláním sociální služby denní stacionář pro děti, mládež a dospělé osoby se zdravotním postižením spolku LIPKA, z.s. je rozvoj individuality každého uživatele směrem k rozšiřování jeho osobních možností, vedoucích k seberealizaci a začlenění do běžného způsobu života svých vrstevníků.
KOMU je služba určena? Základní činnosti služby denní stacionář
Cílovou skupinou poskytovaných služeb jsou osoby v nepříznivé sociální situaci, způsobené jejich zdravotním postižením – např. snížení soběstačnosti v osobní péči a základních životních dovednostech, snížení schopností zvládat běžné životní situace, používání veřejných míst a služeb, vzdělávání, získávání práce, snížení schopností nebo dovedností uplatňovat vlastní práva, apod.
Sociální služba denní stacionář je poskytována dětem od 4 let věku, mladým lidem a dospělým osobám ve věku do 50 roků se zdravotním postižením - převážně s postižením mentálním, s poruchami autistického spektra, s tělesným nebo kombinovaným postižením.
Důvody nepřijetí zájemce o poskytování služby
V souladu s ustanovením § 91 odst. 3 zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách důvodem odmítnutí zájemce o službu mohou být následující situace:
Dlouhodobým cílem poskytované sociální služby denního stacionáře je rozšíření osobních možností uživatelů, zvýšení jejich míry samostatnosti, soběstačnosti a odpovědnosti za sebe sama spolu se zachováním života v přirozeném prostředí.
cíle pro období 2007 – 2010:
Kolektiv zkušených, plně kvalifikovaných profesionálních pracovníků a externích vedoucích - zkušených odborníků z různých oborů zájmové činnosti.
V účelově zrekonstruovaném, bezbariérovém a moderně vybaveném objektu spolku LIPKA, z.s. nedaleko centra města na adrese Tetín č. 1, Prostějov.
Pomoc při naplňování osobních cílů, zvýšení svých dovedností, své soběstačnosti a samostatnosti, jistotu, bezpečí, zachování soukromí, příjemné prostředí, zachování rodinných a jiných přirozených vazeb, uplatnění zájmů a zálib v široké nabídce zájmové činnosti, profesionální rehabilitační a logopedickou péči, zajímavé aktivity, zařazení do odpovídající sociální skupiny, navázaní nových kontaktů s vrstevníky a kamarády.
ZÁSADY POSKYTOVANÍ SLUŽBY DENNÍ STACIONÁŘ
možnost výběru služby v jednom ze dvou oddělení, která jsou určena zájemcům dle jejich věku
oddělení mládeže a dospělých které se od roku 2000 (prvních 9 uživatelů) rozšířilo s dnešním počtem 40 uživatelů. Součásti individuálně koncipovaného sociálního a výchovně-vzdělávacího programu jsou činnosti orientované především na vedení k samostatnosti a soběstačnosti v denních činnostech, edukaci a sociální začlenění,apod.
denní stacionář pro děti - služeb využívá celkem 46 dětí, z okresů Prostějov, Olomouc a Přerov. Konkrétně se jedná o pobyt ve stacionáři v době před vyučováním a po vyučování ve speciální škole, poradenskou a terapeuticky zaměřenou zájmovou činnost, rehabilitační a logopedickou péči, pravidelný svoz a rozvoz uživatelů do zařízení, apod.
a) pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu:
- pomoc při oblékání, svlékání včetně nácviku využívání speciálních pomůcek (využití např. vertikalizačního stojanu, hydraulického zvedáku,…)
- pomoc při přesunu z lůžka na vozík, z vozíku na speciální polohovací židle, do vany při balneoterapii a očistné koupeli, ….
- pomoc při prostorové orientaci, samotném pohybu po vnitřním prostoru – nácvik od zvládání samostatného pohybu po pracovně, vnitřních prostorách zařízení, atriu, zahradě, dle individuálních možností uživatele ulice, město (např. nákup potravin, návštěvy pošty, úřadů,…
- pomoc a podpora při podávání jídla a pití - krmení, příprava svačin, výuka a nácvik dovednosti týkajících se vaření, ....).
b) pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu:
- pomoc při osobní hygieně (pomoc při použití WC, úkonech běžné hygieny, koupání, péče o vlasy ....)
- pomoc při použití WC je nedílnou součástí každodenního programu
c) poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy:
- zajištění stravy a pitného režimu včetně jejich podávání (možnost výběrů ze tří druhů obědů – racionální – běžného typu, diabetická či žlučníková dieta)
- pomoc při přípravě svačiny, společný nácvik přípravy základních jídel, zajištění obědů včetně jejich podání
d) výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti:
1. pracovně výchovná práce např. prostřednictvím široké nabídky terapeuticky zaměřené zájmové činnosti – celoroční činnost zájmových útvarů
- arteterapie a ergoterapie (malování, koláže, textilní techniky, tkaní koberců, výroba originálních módních doplňků z hedvábí, drobné keramické předměty, smaltové šperky, svíčky, ....)
- muzikoterapie, taneční aktivity, dramaterapie zaměřená na komunikační schopnosti a dovednosti
- relaxační cvičení se zařazením prvků jógy
- využití PC a internetu jako komunikačního a informačního prostředku
- práce se dřevem, výroba drobných užitkových předmětů ze dřeva
2. nácvik a upevňování motorických, psychických a sociálních schopností a dovedností
prostřednictvím sociálně terapeutických aktivit, vedoucích ke zvýšení soběstačnosti a samostatnosti dětí, mládeže a dospělých, drobných pracovních činností a postupů, nácvik komunikačních dovedností, orientace ve společenském prostředí, komplexní zdravotně ošetřovatelská péče, včetně nácviku sebeobsluhy, …
e) zprostředkování kontaktu se společenským prostředím - pomoc při obnovení nebo upevnění kontaktu s rodinou a pomoc a podpora při dalších aktivitách podporujících sociální začleňování osob. Jedná se o činnosti a aktivity, které významnou měrou přispívají k integraci uživatelů do běžného způsobu života běžné populace stejného věku. Většina těchto aktivit je hrazena z vlastních prostředků uživatelů, částečně z různých tématicky orientovaných a účelově vázaných grantů. Například:
f) sociálně terapeutické činnosti - socioterapeutické činnosti, jejichž poskytování vede k rozvoji nebo udržení osobních a sociálních schopností a dovedností podporujících sociální začleňování osob:
g) pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí - pomoc při komunikaci vedoucí k uplatňování práv a oprávněných zájmů
- informace směřující k řešení nepříznivé sociální situace prostřednictvím sociální služby
- informace o možnostech výběru druhu sociálních služeb podle individuálních potřeb uživatele a jiných formách pomoci (např. příspěvky na péči, doplatky do životního minima, …)
- informace o základních právech a povinnostech v souvislosti s poskytování sociálních služeb, o možnostech využívání běžných zdrojů pro zabránění sociálního vyloučení, případně vzniku závislosti na službě
- informace o možnostech podpory členů rodiny, podílející se na péči o uživatele
Nabídka poskytovaných služeb:
- pobyt ve stacionáři v době před a po vyučování
- osobní asistence při podávání jídla, hygienických potřebách apod.
- celoroční terapeuticky zaměřená zájmová činnost
- logopedická péče klinické logopedky a logopedické asistentky nad rámec ZP
- léčebná tělesná výchova, rehabilitace nad rámec ZP
- jednorázové akce a aktivity dle skutečných nákladů
Služby obsahují základní činnosti:
a) pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu: pomoc při oblékání, svlékání včetně nácviku využívání speciálních pomůcek (využití např. vertikalizačního stojanu, hydraulického zvedáku,…), pomoc při přesunu z lůžka na vozík, z vozíku na speciální polohovací židle, do vany při balneoterapii a očistné koupeli, pomoc při prostorové orientaci, samotném pohybu po vnitřním prostoru, pomoc a podpora při podávání jídla a pití - krmení
b) pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu: pomoc při osobní hygieně (pomoc při použití WC, úkonech běžné hygieny, koupání, péče o vlasy ....), pomoc při použití WC je nedílnou součástí každodenního programu
c) poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy: zajištění pitného režimu včetně jejich podávání, podání svačiny,
d) výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti: pracovně výchovná práce prostřednictvím terapeuticky zaměřené zájmové činnosti
e) zprostředkování kontaktu se společenským prostředím: vycházky, výlety, exkurze, výstavy, kulturní a společenské akce, ….
f) sociálně terapeutické činnosti: socioterapeutické činnosti, jejichž poskytování vede k rozvoji nebo udržení osobních a sociálních schopností a dovedností podporujících sociální začleňování osob
g) pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí
Nabídka terapeuticky zaměření zájmové činnosti pro uživatele denního sTacionáře
Nejjednodušší je zjistit základní informace na webových stránkách organizace nebo přijít naše zařízení osobně navštívit. Informace jsou k dispozici také na sociálním odboru Městského úřadu v Prostějově.
Každý zájemce obdrží informační leták se základními informacemi o službě denní stacionář. Při osobní návštěvě si může zařízení prohlédnout a přesvědčit se, zda splňuje jeho očekávání a potřeby.
Pokud zájemce informace a prohlídka zařízení zaujmou, může si dohodnout informační schůzku s ředitelkou zařízení nebo sociální pracovnicí, na které se dozvědí podrobnosti o službě denní stacionář a dohodnou se na dalším postupu.
Další informace, které zájemce o službu může potřebovat, jsou obsaženy v níže zveřejněném návrhu smlouvy o poskytování služby.
Její nedílnou součástí jsou přílohy: